poniedziałek, 12 listopada 2012

Tess Gerritsen - "Mumia"

Rozpoczynając lekturę miałem nadzieję, że okaże się nieco bardziej zajmującą niż dwie poprzednie książki o Jane Rizzoli i Maurze Isles (“Klub Mefista”, “Autopsja”). Według mnie widać w nich delikatny spadek formy, jakby zmiana formuły z pisania ogólnie o mordercach, na zajęcie się także innymi tematami (handel ludźmi, szeroko pojęte zło) spowodowała, że powieści są bardziej realistyczne, ale paradoksalnie mniej ciekawe.

Niestety trudno mi uznać “Mumię” za dzieło lepsze od wspomnianych dwóch, choć wraca do nieco bardziej klasycznej tematyki. Książka co prawda nie jest słaba, czyta się znośnie, momentami nawet przyjemnie, lecz trudno nie zauważyć sporej naiwności, o jaką autorka musiała czytelnika posądzić. Intryga zdecydowanie nadawała by się nawet nie do filmu, a co najwyżej do jednego odcinka jakiegoś kryminalnego tasiemca, motyw ze znajdowaniem mumii w podziemiach muzeum został przedstawiony w bardzo naciągany sposób, a narracja prowadzona jest tak, że czytelnik zdaje sobie sprawę z tego, kto jest mordercą o wiele wcześniej od bohaterek. I zaczyna się denerwować, że żadna z postaci jeszcze na właściwy trop nie wpadła.

Jedyne, do czego nie mogę się przyczepić, to naukowe podejście autorki (lekarza z zawodu) do przedstawienia zadziwiających faktów z procesu mumifikacji. Zwłaszcza nie tej znanej z Egiptu, ale innego sposobu - bagiennego, o którym ostatnio zrobiono sporo reportaży i który na swój sposób jest fascynujący.

Książkę oczywiście polecam, zła nie jest, jednak daleko jej do “Grzesznika” i “Sobowtóra”, póki co według mnie najciekawszych odcinków o duecie Rizzoli & Isles.

The Keepsake / Keeping the Dead
Tess Gerritsen
Albatros 2010
399 stron

Strona książki na LubimyCzytać.pl

2 komentarze:

 1. Czeka na mnie na półce,ale w oryginalej wersji językowej - patrz po angielsku:D
  Bardzo lubię tą autorkę;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jestem już nieco zmęczony paniami R i I. Zrobię sobie przerwę przed kolejnymi częściami :-)

   Usuń