poniedziałek, 15 października 2012

Tess Gerritsen - "Grzesznik"


W trzeciej książce z serii Rizzoli & Isles na pierwszy plan wychodzi właśnie ta druga pani, zwana pieszczotliwie przez policjantów i dziennikarzy “Królową Trupów”. W tym też tomie można zauważyć dopiero początki ich nieco bardziej zażyłej znajomości. Oczywiście Rizzoli wcale nie schodzi na dalszy plan, co więcej jej historia jest bardzo ciekawa, bowiem romans rozpoczęty w tomie drugim jest kontynuowany i doprowadzi do zaskakującego zakończenia powieści.

Tym razem na miejsce zbrodni Autorka wybrała coś w stylu klasztoru, gdzie przebywają zakonnice. Ginie najmłodsza z nich, zaledwie dwudziestoletnia oraz jedna ze starszych. Katolicki klasztor jest doskonałą okazją do konfrontacji brutalnej Rizzoli z wiarą w Boga, często graniczącą ze zwykłą naiwnością. Podobnie Maura Isles, okazuje się, że w dawnym życiu z kościołem tego rodzaju miała wiele wspólnego i rozmowy z zakonnicami i przedstawicielami instytucji bywają bardzo zajmujące.

Sama historia tu przedstawiona jest bardzo dramatyczna. Na tle poprzednich może wydawać się dość trywialną, choć właśnie dlatego tak uderza czytelnika - rzeczy, które spotkały siostrę Camillę to niestety codzienność naszego świata, i zdarzają się znacznie częściej, niż tropy seryjnych zabójców.

Podobnie jak w przypadku tomu drugiego, naturalnym odruchem po zakończeniu lektury jest sięgnięcie po część kolejną. Przyznaję kolejny raz: Tess Gerritsen ma talent, cieszę się, że dałem się namówić, po najsłabszym (w sensie: dość przeciętnym) “Chirurgu” póki co każdy kolejny tom wywołuje odpowiednie wrażenie.

The Sinner
Tess Gerritsen
Albatros 2004
320 stron

Strona książki na LubimyCzytać.pl

2 komentarze:

  1. "Grzesznik" To było moje pierwsze spotkanie z twórczością Gerritsen i mile je wspominam. Tess jest teraz jedną z moich ulubionych autorek.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja także lubię Jej książki coraz bardziej :-)

    OdpowiedzUsuń