niedziela, 29 lipca 2012

Jean Pierre Luminet - "Tajemnica Kopernika"


Kolejny ebook zakupiony w promocji okazał się być naprawdę niezłą, przynajmniej w ogromnej części, powieścią historyczną. Co ciekawe, za życie Mikołaja Kopernika, jego działalność polityczną i naukową oraz nakreślenie tła historycznego Polski oraz Prusów na przełomie XV i XVI wieku zabrał się nie Polak, a Francuz - astrofizyk, specjalizujący się w badaniu czarnych dziur i szeroko rozumianej kosmologii - Jean Pierre Luminet.

Z powieści dowiemy się, że lekkie prowadzenie się duchowieństwa w najgorszych, najbrudniejszych czasach dla katolicyzmu, nie było jedynie domeną włoskich kardynałów i papieży (Rodrigo Borgia jak najbardziej obecny), ale także w naszym kraju standardem było posiadanie przez biskupów dzieci oraz szeroko rozumiany nepotyzm.

Kopernik od najmłodszych lat zdawał sobie sprawę ze swojego potencjału intelektualnego. Był tak znaną postacią, że bardzo szybko wziął się za działalność polityczno-szpiegowską. Już w trakcie studiów w Polsce zawierał znajomości głownie z powodu namowy swojego wuja, biskupa, a zdobyte informacje skrzętnie przekazywał królom i politykom, w trosce nawet nie tyle o swój kraj, co swoją ziemię rodzinną, Warmię, która miała stać się Wenecją Północy.

Święty zdecydowanie nie był, przynajmniej nie w kontekście swojej funkcji kanonika. Gospodyni była rzecz jasna bardziej towarzyszką życia, niż osobą dbającą o dom, a i wizyty w burdelach nie były mu obce. Zyskał ogromną sławę, przyjaźnił się z rodziną Farnese, podobnie z Machiavellim. Sprytnie wykorzystując częste zmiany osoby panującej na polskim tronie oraz fakt odległości Polski od Rzymu nie wahał się nazywać Ptolemeusza nudziarzem, a jego wywody na temat teorii heliocentryzmu są przedstawione w taki sposób, że każdy będzie w stanie je pojąć, zrozumieć, ale przede wszystkim się nimi zachwycić.

Naukowa część powieści przedstawia sobą sporą wartość... przez pierwsze dwie trzecie długości książki. Potem autor zdecydował się odejść od samej postaci Kopernika, który w zaawansowanym wieku zamknął się przed innymi, a skupił na jego następcach - ludziach, którzy teorię polskiego astronoma propagowali dalej. Niestety właśnie ta część jest odrobinę słabsza, już nie trzyma w takim napięciu. Nie mniej jednak “Tajemnica Kopernika” to bardzo dobra powieść, pozbawiona pochlebstw dla ojczyzny Mikołaja, a skupiona na ciekawym, często dość luźno potraktowanym jego życiu. Można się przy książce doskonale bawić.

Le Secret de Kopernik
Jean Pierre Luminet
Wydawnictwo M
wydanie elektroniczne: 305 stron

Strona książki na LubimyCzytać.pl

2 komentarze:

  1. Hej, świetna recenzja, a książka jak najbardziej ciekawa. Zapraszam nieskromnie też do recenzji książki "Tajemnica Kopernika"

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za dobre słowo, Twojego bloga już dodałem do subskrypcji w RSS ;-)

      Usuń