niedziela, 17 czerwca 2012

Jan Costin Wagner - "Milczenie"


Jan Costin Wagner to pisarz niemiecki, lecz akcja jego powieści toczy się na Finlandii, w ojczyźnie jego małżonki. Jest twórcą postaci Kimmo Joentaa’y, policjanta, który ma ogromny problem z pogodzeniem się ze śmiercią żony. Świadomość jej braku powoduje u bohatera nieco inne podejście do życia, zarówno własnego, jak i w bardziej ogólnym znaczeniu, a to przekłada się na także inne podejście do kolejnych spraw kryminalnych, jakie mu się przytrafiają.

Już od pierwszych chwil spędzonych z książką widać, że sama zagadka kryminalna nie będzie elementem najważniejszym w książce - a będą nią skomplikowane relacje między kolejno wchodzącymi na scenę bohaterami. Rzecz zaczyna się w roku 1974, gdy zostaje brutalnie zamordowana trzynastoletnia dziewczynka. Teraz, trzydzieści trzy lata później, sytuacja się powtarza - na pierwszy rzut oka wygląda, jakby powrócił zabójca sprzed lat i zastosował dokładnie ten sam schemat zbrodni.

Autor pisze bardzo krótkie rozdziały, a każdy z nich przedstawia aktualną sytuację innej postaci. Mamy tu przede wszystkim Kimmo, ale prócz niego do głosu dochodzi znacznie większa ilość policjantów. Między innymi człowiek, który właśnie odszedł ze służby, ze względu na wiek. On właśnie zajmował się śledztwem przed trzydziestu laty, zatem pojawi się ponownie na scenie. Prócz nich jest kilka dodatkowych postaci, a poznawanie ich myśli, napędzanych przez coraz cięższą sytuację to prawdziwa przyjemność.

Książka i tak by mi się bardzo podobała, już dzięki samym bohaterom i lekkości pióra autora. Jednak im bliżej końca, tym większa niespodzianka nas czeka. Okazuje się bowiem, że mimo sprowadzenia zbrodni do zaledwie tła dla pokazania ciekawych osobowości, zagadka jest o wiele lepiej przygotowana, niż mogłoby się to wydawać. Polecam wszystkim i zabieram się za kolejną książkę autora.

Das Schweigen
Jan Costin Wagner
Wydawnictwo Akcent 2011
wydanie elektroniczne: 238 stron

Strona książki na LubimyCzytać.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz